Jak wybrać najlepszy żłobek dla dziecka?

zlobek dla dziecka

Decyzja o zapisaniu dziecka do żłobka zapewne nie była łatwa. Teraz, jako rodzic, stoisz przed kolejnym, trudnym wyborem – który żłobek wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę? W dobie internetu i ogromnej świadomości rodziców stajemy się coraz bardziej ostrożni i czujni, chcąc zapewnić dziecku najlepszą opiekę. W tym artykule wyszczególnimy kilka niezwykle ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej placówki. Zapraszamy.

Profil żłobka

Oferta prywatnych żłobków jest ogromna zwłaszcza w większych miastach. Jednak chcąc wybrać najlepszy dla swojego malucha, warto zwrócić uwagę na:

  • żłobki bliskościowe – w takich miejscach grupy składają się z małej liczby dzieci, dzięki czemu opiekunowie mają możliwość poświęcenia więcej uwagi każdemu maluchowi z osobna oraz nawiązać z nim bliższe relacje,
  • żłobki językowe, wielojęzyczne – nie trzeba nikogo przekonywać, że warto od najmłodszych lat wprowadzić w życie dziecka języki obce. W żłobkach taka nauka odbywa się poprzez immersję językową,
  • żłobki montessori – wychowywanie dzieci w duchu montessori polega na poznawaniu świata za pomocą wszystkich zmysłów. W pedagogice Marii Montessori nie ma miejsca na kary, ani też nie zachęca się do działania nagrodami. Zakłada natomiast, że każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia,

W takim razie, który spośród wymienionych wybrać? A może wcale nie musisz wybierać? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą oraz do odwiedzin żłobka montessori myBaby na Wilanowie w Warszawie przy ulicy Sarmackiej 4, lok. U01.

jaki zlobek wybrac

Adaptacja w żłobku

Jest to niezwykle ważny element zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Maluchy mogłyby przeżyć niemały szok, zostając z dnia na dzień bez rodziców, wśród obcych ludzi. Adaptacja pomaga im przetrwać te trudne chwile, ponieważ mają możliwość przejścia przez nowe z bliską osobą u boku. Dla rodziców natomiast jest to świetna okazja, aby przez kilka dni przyjrzeć się, jak działa placówka, jak jest wyposażona, jakie podejście mają opiekunowie do dzieci oraz jak wyglądają posiłki. Tak naprawdę w tym czasie możesz wybadać niemal wszystko.

Zajęcia w żłobku

Chcąc zadbać o jak najlepszy rozwój dziecka, warto zwrócić również uwagę na zajęcia organizowane w żłobkach oraz ich jakość. Nie chodzi przecież o to, aby Twój maluch codziennie bawił się w czterech ścianach tymi samymi zabawkami – i nic poza tym. 

Warto zwrócić uwagę na żłobki prywatne, które organizują dla dzieci:

  • zajęcia muzyczne, rytmiczne,
  • zajęcia sensoryczne, sensoplastyczne,
  • zajęcia z życia codziennego montessori,
  • zdrowe gotowanie,
  • nauka języków obcych – immersja językowa,
  • dogoterapia,
  • spacery, zwiedzanie ciekawych miejsc.

Dzisiejsze żłobki prywatne oraz ich oferta znacznie różnią się od tych placówek, do których my uczęszczaliśmy jako dzieci. Warto z tego skorzystać i zadbać o jak najlepszy rozwój malucha już od najmłodszych lat, co wpłynie na jego dalsze, przyszłe życie.