Zdrowie naszych pociech jest często dla nas sprawą priorytetową. Jednak istnieją choroby, wobec których jesteśmy bezsilni. Do grupy chorób o specyfice ogólnego zaburzenia rozwoju zalicza się autyzm. Choroba, która w początkowej fazie rozwoju dziecka może nie dawać jednoznacznych objawów. Autyzm to schorzenie o podłożu neurologicznym, które jest nieuleczalne. Jednak można ograniczać rozwój choroby z pomocą specjalistów. Jak zatem rozpoznać, że nasze dziecko może cierpieć na autyzm? Jak radzić sobie z chorobą?
Czym jest autyzm?
Choroba, która charakteryzuje się zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej objawia się w postaci trudności w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych i wyrażaniu swoich uczuć. Osoby z autyzmem nie potrafią również rozpoznać uczuć u drugiej osoby, co stwarza pewne bariery w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Osoby autystyczne często izolują się w swoim świecie, nie dopuszczając do siebie nikogo z zewnątrz.
Obserwuj zachowanie dziecka
Pierwsze objawy autyzmu mogą pojawić się do trzeciego roku życia dziecka. Nie jest to jednak regułą – niektórzy rodzice zauważają odchylenia od normalnych zachować jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Statystyki pokazują, że ryzyko zachorowania na autyzm zdecydowanie częściej dotyka chłopców aniżeli dziewczynki.
Pierwsze lata życia dziecka mają bardzo duży wpływ na ukształtowanie jego osobowości i schematu zachować. Warto od samego początku bacznie przyglądać się zachowaniu swojego dziecka. Jeśli macie poczucie, że coś jest nie tak, warto udać się do specjalisty, który określi, czy faktycznie jest się czym martwić. Im wcześniej wykryje się autyzm, tym lepiej dla dziecka. Choć powszechnie wiadomo, że autyzm należy do chorób nieuleczalnych, to można w znaczny sposób pomóc dziecku przystosować się do otaczającego go świata.
Objawy rozwoju autyzmu u dziecka
Zaburzenia mowy
Zdrowe dziecko, które ukończyło dwa latka powinno posiadać dość szeroki zakres słów. Na tym etapie dwulatek powinien potrafić nazywać osoby, przedmioty, zwierzęta i naśladować ich zachowanie. Niektóre dzieci z odpowiednimi predyspozycjami w tym wieku umieją wypowiadać nie tylko pojedyncze słowa, ale również proste zdania. Jeśli dziecko nie jest skore do wypowiadania się i wyraźnie tego unika, czas skonsultować się ze specjalistą. Mogą to być jedynie zaburzenia mowy. Często wystarczą regularne wizyty u logopedy, aby problem znikł. Jednak jeśli wraz z brakiem mowy występują dodatkowe objawy – istnieje duże ryzyko, że Wasze dziecko ma autyzm.
Unikanie kontaktu wzrokowego
Jak wiadomo, osoby z autyzmem unikają bliskości fizycznej. Dotyczy to również kontaktu wzrokowego. Dziecko, które nieustannie ucieka wzrokiem lub jego spojrzenie ma obojętny wyraz niestety może być zdiagnozowane jako dziecko autystyczne.
Niechęć do kontaktów interpersonalnych
Nie każde dziecko lubi być częścią grupy, co jest częstym zjawiskiem u jedynaków. Niektóre dzieci z natury są po prostu samolubne, a kontakt z rówieśnikami stwarza im wiele trudności. Jednak w przypadku gdy takie zachowanie nasila się wraz z wiekiem i dotyczy również najbliższej rodziny – może to być przejaw choroby autystycznej.
Ściśle określone schematy zachować
Dzieci z autyzmem często są niezwykle inteligentne, jednak nie tolerują poważnych zmian w dobrze znanym im świecie. Rutyna to dla nich bezpieczna przystań, do której wracają, kiedy czują się w jakikolwiek sposób zagrożone. Klaskanie w dłonie, kiwanie się, bawienie się włosami – to tylko niektóre wzorce zachowań, które często dzieją się udziałem dziecka z autyzmem.
Czy można leczyć autyzm?
Na autyzm nie ma lekarstwa, jednak wiele osób z autyzmem jest w pełni samodzielnych dzięki terapii wdrożonej na wczesnym etapie rozwoju choroby. Autyzm to nie wyrok śmierci, a utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu i uczestniczeniu w życiu społecznym.
Leave a Reply