Dlaczego stawiać na drewniane zabawki dla dzieci?

Dlaczego stawiać na drewniane zabawki dla dzieci?

Wiele dorosłych osób kojarzy klasyczne, drewniane zabawki z własnego dzieciństwa. Wydawać się może, że tego typu produkty już dawno zniknęły z półek sklepowych, zastąpione przez ich plastikowe odpowiedniki. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że wciąż można je kupić, a tym samym przyczynić się do efektywnego rozwoju naszego malucha. Z jakich konkretnie powodów warto się zainteresować takimi zabawkami?

Drewniane zabawki, a ich plastikowi konkurenci

Istotnym argumentem przemawiającym za tym, że wybór drewnianych zabawek jest lepszy od ich plastikowych konkurentów jest przede wszystkim ich trwałość. Ileż to razy zdarzyło się, że nasze dziecko przypadkowo upuściło ze stołu swoją ulubioną plastikową zabawkę? Po chwili okazało się, że niektóre jej elementy się zniekształciły bądź zniszczyły na tyle, że jedynym rozwiązaniem było jej wyrzucenie. W przypadku zabawek drewnianych ryzyko uszkodzeń jest znacznie mniejsze. Nie oznacza to oczywiście, że nie powinno się ich szanować, ale można śmiało stwierdzić, że mogą one posłużyć znacznie dłużej, a niektóre z nich są inwestycją na lata.

Bezpieczeństwo użytkowania drewnianej zabawki

Drewniane zabawki dla dzieci nie posiadają ostrych elementów w przeciwieństwie do plastikowych. Te wystarczy jedynie lekko uszkodzić, aby powstała na nich krawędź, która może być niebezpieczna dla małego dziecka. W analogicznej sytuacji z zabawką drewnianą, praktycznie nie ma możliwości, aby solidny kawałek drewna zniszczyć do tego stopnia by nieprzyjemny tudzież niebezpieczny w codziennej zabawie.

Przyjemna nauka z drewnianymi zabawkami

Warto zauważyć, że drewniane zabawki są względnie proste – nie posiadają zwykle ruchomych elementów, baterii, nie wydają dźwięku, ani nie rozświetlają pokoju różnokolorowymi lampkami. Czy to znaczy, że są gorsze? Absolutnie nie. Wbrew pozorom taka drewniana konstrukcja zabawki zachęca dziecko do pobudzania wyobraźni i próby stworzenia czegoś wyjątkowego. Mobilizuje się do tego, aby rozwijać pamięć i kreatywność. Wystarczy spojrzeć na to jak szeroki jest wybór zabawek drewnianych i dlaczego właśnie takie zabawki najlepiej spełniają swoją rolę edukacyjną. Liczydła, drewniane puzzle, łatwe do połączenia klocki lub domino to tylko niektóre przykłady świetnie pomagające nauczyć dziecko konkretnych działań i osiągania pozytywnych wyników poprzez zabawę. Produkty wykonane z drewna to swoisty powrót do natury i możliwość wyciszenia się, a tym samym lepsza sposobność na nawiązywanie kontaktu między rodzicem, a maluchem.