Dieta bezglutenowa u dzieci

Dieta

Diagnoza choroby u dziecka, polegającej na nietolerancji glutenu czy celiakii dotyka całą rodzinę, a najczęściej rodziców, którzy odpowiedzialni są za przygotowanie odpowiedniej żywności dla tego dziecka. Jak powinny wyglądać posiłki? Jakich produktów użyć oraz co ważne gdzie je nabyć? Odpowiednim miejscem na zakupy tego typu produktów jest sklep bezglutenowy.

Co powinna zawierać dieta bezglutenowa dziecka?

Rodzice, posiadający dzieci, które muszą przejść na dietę bezglutenową powinny bezzwłocznie posiąść dużą dawkę wiedzy dotyczącej diety bezglutenowej. To, co istotne musi być ona dopasowana do wieku i odpowiadać na wszelkie potrzeby młodego organizmu. Zwykle różne mieszanki mąk wolnych od glutenu nie posiadają tyle białek i witamin oraz składników mineralnych takich jak żelazo, magnez czy cynk co tradycyjna mąka żytnia czy pszenna. W takiej sytuacji trzeba koniecznie wzbogacać dietę dziecka o orzechy, ziarna, kasze, niełuskany ryż, soję, pestki słonecznika lub sezam.

Rodzice muszą mieć świadomość, że dieta ta jest niskobłonnikowa, więc u dzieci mogą znacznie częściej pojawiać się zaparcia. Warto więc znacznie zwiększyć porcję warzyw i owoców czy nawet przecieranych soków.

Zasada 5U prof. Stanisława Bergera

Profesor Berger podkreślał, że dzieci, będące na diecie bezglutenowej powinny stosować zasadę 5U. Mówi ona o tym, że dieta bezglutenowa musi być urozmaicona, tak by podczas każdego posiłku spożywać produkty należące do różnych grup żywnościowych. Ponadto powinna być ona także umiarkowana, co wyznacza zwykle właściwa masa ciała. Kolejne „U” odnosi się do regularności, by liczba posiłków i ich częstotliwość było uregulowane i systematyczne. Dieta bezglutenowa musi unikać zbyt dużych ilości soli, cukru oraz tłuszczy. Będąc na diecie bezglutenowej zaleca się, by dziecko uprawiało sport, choćby codzienne spacery korzystnie wpłyną na perystaltykę jelit.

Dieta

Gdzie kupować i jak przechowywać żywność bezglutenową? – sklep bezglutenowy

Miejsc, w których można nabyć artykuły wolne od glutenu ciągle przybywa. Jest to łatwo dostępne szczególnie w większych miastach, gdzie sklep bezglutenowy już nikogo nie dziwi. Coraz częściej w większych supermarketach wydzielane są osobne strefy, w których umieszcza się ten rodzaj żywności. Dużym źródłem wartościowych produktów bezglutenowych jest Internet, gdzie znajduje się wiele sklepów online, zajmujących się sprzedażą tylko i wyłącznie tego rodzaju żywnością. To, co je wyróżnia to, że posiadają niezwykle zróżnicowaną ofertę tego typu produktów, co jest szczególnie ważne przy tworzeniu zróżnicowanych posiłków.

Bardzo ważną wagę powinni rodzice przykładać nie tylko do miejsca, w którym nabywane są produkty bezglutenowe dla własnych pociech, ale także do sposobu przechowywania. Jedzenie bezglutenowe powinno być trzymane w odrębnym miejscu, a nawet szafce. Chodzi o to, by nie doprowadzić do zanieczyszczenia produktów dziecka tradycyjnymi artykułami. Powinny mieć swoje osobne miejsce w kuchni. Ważne jest także to, by były one przygotowywane przy użyciu naczyń przeznaczonych tylko dla dziecka.