Czym jest retinol i dlaczego powinnaś go stosować?

wlasciwosci retinolu

O retinolu słyszy się coraz częściej, nie tylko z ust internetowych ekspertek świata beauty. Kosmetyki z jego zawartością zalecają także dermatolodzy, wskazując tym samym mnogość możliwych zastosowań substancji. Czy jest retinol i dlaczego stał się ostatnio tak popularny? W jakich kosmetykach można znaleźć ten składnik? Czy retinol może stosować każdy? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat retinolu.

Retinol – co to takiego?

Retinol stanowi jedną z najbardziej aktywnych i stabilnych postaci witaminy A, którą potocznie określa się mianem witaminy młodości. Wynika to z faktu, iż składnik ten wykazuje wszechstronne działanie przeciwstarzeniowe. Pierwszy raz o retinolu można było usłyszeć w latach 30. XX wieku za sprawą profesora Alberta Kligmana. Dermatolog zajmował się badaniem retinoidów, a raczej wpływu tych związków na skórę oparzoną promieniami słonecznymi. Wyniki jego obserwacji potwierdziły, iż witamina A doskonale wspomaga proces regeneracji naskórka. Z czasem odkryto także, iż retinol znajduje zastosowanie nie tylko w terapii odmładzającej. Stanowi również doskonałego sprzymierzeńca do walki z trądzikiem, bliznami czy przebarwieniami. Retinol był wielokrotnie poddawany testom klinicznym i to właśnie dzięki temu jest tak chętnie polecany przez dermatologów.

Jak działa retinol?

Retinol to tylko jedna z form witaminy A obecna w kosmetykach. Obecnie można go znaleźć nie tylko w kremach przeciwstarzeniowych. Jego stężenia może też zawierać maska do twarzy czy serum kupione w popularnej drogerii. Warto korzystać z kosmetyków wykorzystujących retinol, z uwagi na mnogość pozytywnych efektów jego stosowania. Do najważniejszych zalet należą:

  • Ujędrnienie skóry, poprzez stymulację produkcji kolagenu,
  • Delikatne złuszczanie martwego naskórka,
  • Rozświetlanie przebarwień obecnych na skórze,
  • Wzmocnienie skóry poprzez poprawę struktury warstwy rogowej,
  • Regulacja pracy gruczołów łojowych, czyli zmniejszenie produkcji sebum,
  • Poprawa ukrwienia skóry,
  • Opóźnienie wpływu wolnych rodników na skórę.

Jak powinno stosować się retinol?

Retinol w może zawierać nie tylko krem, ale także maska do twarzy czy inne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry. W przypadku wcześniej wspomnianych kosmetyków stężenie retinolu oscyluje między 0,3 a 1%. Taka zawartość gwarantuje możliwość swobodnego korzystania ze środków pielęgnacyjnych dla osób w różnym wieku.

Przed wprowadzeniem retinolu do codziennej pielęgnacji warto jednak zwrócić uwagę na formułę danego kosmetyku. Dobrej jakości kosmetyk zagwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale także efekty stosowania. Warto sprawdzić, czy kosmetyk z retinolem (np. maska do twarzy czy tonik) jest przechowywany w pojemniku bez dostępu do światła. Promienie słoneczne oddziałują na substancję w sposób negatywny i mogą znacząco osłabić jej działanie.

Chcąc stosować retinol i inne formy witaminy A koniecznym jest zaopatrzenie się w kosmetyk chroniący przez promieniowaniem UV. Tlen i światło słoneczne wpływają bowiem na niestabilność retinolu, a tym samym przyczyniają się do jego degradacji. Krem z filtrem o wysokim stopniu ochrony zapewni nie tylko bezpieczeństwo stosowania, ale również wpłyną pozytywnie na efekty działania witaminy A.

Kosmetyki z retinolem – kto może z nich korzystać?

Przez wiele lat kosmetyki przeciwzmarszczkowe stanowiły grupę produktów przeznaczonych dla kobiet po 30-40 roku życia. Biorąc pod uwagę dzisiejszą wiedzę specjalistów, należy mieć świadomość, iż proces starzenia się skóry rozpoczyna się zdecydowanie wcześniej. Warto postawić na ochronę przeciwsłoneczną oraz stosowanie antyoksydantów już od 25. roku życia. To właśnie wtedy produkcja kolagenu zaczyna zwalniać, a z tego powodu retinol może okazać się doskonałym pomocnikiem codziennej pielęgnacji. Ze stabilnej formy witaminy A można korzystać nie tylko w kontekście ogólnej protekcji skóry. Retinol sprawdza się równie dobrze w kontekście walki z niedoskonałościami, w tym z trądzikiem różowatym.

Jak widać, retinol może stosować praktycznie każdy, kto chce zadbać o swoją skórę. Pamiętaj, że chcąc go stosować koniecznym jest ochrona przeciwsłoneczna. Poszukując idealnego kremu czy serum nie zapomnij więc o kremie z filtrem UV.