Audiobooki są doskonałym sposobem nauki zarówno języka obcego, jak i ojczystego. Lektury w takiej formie mogą być z perspektywy ucznia ciekawą formą urozmaicenia zapoznawania się z treścią książek. Ten sposób zapoznawania się z treścią danego utworu może być niezwykle efektywny w przypadku osób klasyfikowanych, jako słuchowcy. To właśnie tacy uczniowie najwięcej zapamiętują z lekcji. U takich osób mniej efektywne może okazać się z kolei tworzenia różnego rodzaju map myśli, czy stosowanie zakreślaczy.
Warto pamiętać, że dla wielu słuchowców skorzystanie z audiobooka to możliwość szybszego zapoznania się z wymaganą treścią. Lektura może być w ten sposób słuchana podczas spaceru, czy podróży autobusem, a także podczas wykonywania prostych niewymagających wysiłku intelektualnego obowiązków, a nawet uprawiania sportu. W ten sposób uczeń może zaoszczędzić sporo swojego czasu. Lektura w postaci wysokiej jakości audiobooka sprawia, że przyswajanie wiedzy może być niezwykle przyjemne, a zarazem efektywne. Taka forma książki może być zarówno dodatkowym, jak i podstawowym sposobem na zapoznawanie się z książką przez słuchowca. Dzięki jej wykorzystaniu będzie on w stanie z uwagi na swoje indywidualne predyspozycje zapamiętać znacznie więcej przyswajanej treści.
Jak słuchać lektur, by zapamiętywać więcej informacji?
Sama czynność, jaką jest słuchanie, może okazać się niezwykle skutecznym sposobem na zapoznawanie się z zawartością lektury. Nie mniej jednak istnieje kilka trików, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć efektywność procesu uczenia się. Po pierwsze należy zadbać o odpowiednie skupienie i warunki do nauki. Z tego powodu warto wybierać na tę czynność porę dnia, w której organizm będzie najlepiej przystosowany do nauki. Dla niektórych osób będzie to poranek, a dla innych środek nocy. Zdarza się, że zdolność koncentracji jest obniżona przez cały czas, zwłaszcza na samym początku takiej formy poznawania lektury. W tej sytuacji przydatne może okazać się słuchanie kilku krótszych fragmentów w odpowiednich odstępach czasowych. W międzyczasie uczeń może sporządzać krótkie notatki, które zawierają kluczowe informacji dotyczące danego fragmentu dzieła. Ich robienie może okazać się niezwykle przydatne, ponieważ w przypadku książki w formie audiobooka nie ma możliwości oznaczenia najistotniejszych kwestii. Słuchacz, który nie nadąża za danym lektorem, może zdecydować się na obniżenie prędkości danego nagrania audio. Natomiast osoba, która twierdzi, że mówi on za wolno, a jednocześnie zależy jej na czasie, może z kolei zwiększyć prędkości nagrania. Warto dopasować ten aspekt do swoich osobistych preferencji. Wiele osób po przesłuchaniu audiobooka sięga również po streszczenie, które pomaga im w odświeżeniu wiedzy i przypomnieniu się najistotniejszych informacji.
Jakie lektury są dostępne w formie audiobooka?
Zarówno młodsi uczniowie, jak i maturzyści mogą znaleźć treści obowiązkowych lektur w formie audio często za darmo. Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej z pewnością ucieszą się z dostępu do takich pozycji, jak „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy, „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej, czy powieści „Chłopcy z Placu Broni” autorstwa Ferenca Molnara. Szatan z siódmej klasy audiobook za darmo to z kolei jedna z propozycji skierowanej do uczniów klasy 6. Znakomita interpretacja jest pozytywnie oceniana zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Z kolei osoby chodzące do klasy siódmej mogą skorzystać z dostępu do m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Ósmoklasiści za to bez problemu znajdą utwory, wśród których można wymienić „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, czy „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej mogą z kolei skorzystać z dostępnych w internecie i aplikacjach zasobów w celu powtórek maturalnych. Z pewnością warto przypomnieć sobie treść takich lektur jak m.in. „Antygona” Sofoklesa, „Lalka” Bolesława Prusa, czy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Leave a Reply