Cztery dziecięce zabawki, które warto kupić dziecku

sensoryczne zabawki

Do spontanicznej zabawy najmłodsi potrzebują fajnych zabawek. Są jednak takie, które oprócz aspektów rozrywkowych niosą szereg innych wartości, w tym najważniejszą – edukacyjną. Przekonaj się, co warto wybrać dla malucha, by zapewnić mu jednocześnie radosne zajęcie oraz naukę.

Spontaniczna zabawa stymuluje rozwój dziecka, ale przede wszystkim wzmacnia jego poczucie własnej wartości i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Bobas dzięki przedmiotom buduje więzi z otaczającym światem i uczy się codzienności. W zabawie ujawnia swój potencjał, pragnienia i potrzeby. Jakie zabawki wspierają maluchy?

Tablice kredowe – miejsce na twórczą ekspresję

Są tanie, lekkie i mobilne, dlatego można je łatwo przenosić i tym samym zbudować mały warsztat pracy dla dziecka w każdej przestrzeni, nawet w ogrodzie. Dzięki temu maluch może Ci wszędzie towarzyszyć, również w kuchni podczas przyrządzania posiłków. Jak tablice kredowe rozwijają talenty dziecka? Gwarantują możliwość wielokrotnego pisania, rysowania i zmazywania, dlatego dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, dzięki takim akcesoriom rozwinie kluczowe umiejętności.

Klocki – elementy pobudzające kreatywność

Układanie klocków pobudza wyobraźnię i kreatywność, ale wymaga też skupienia i precyzji. Dziecko ćwiczy koordynację ręka-oko, uczy się cierpliwości oraz współpracy, gdy klockami bawi się równocześnie więcej dzieci. Modne są wersje drewniane, które rodzice często wybierają ze względu na przyjazny dzieciom charakter. Są praktycznie niezniszczalne i ponadczasowe. Maluchy wykorzystując w zabawie klocki, uczą się kolorów i kształtów, a nieco starsze dzieci – liczenia oraz zasad prawidłowego łączenia elementów.

Zabawki sensoryczne – akcesoria rozwijające zmysły

Ścieżki, maty, gryzaki i piłeczki to tylko nieliczne przykłady sensorycznych zabawek. Taką formę mogą mieć nawet książeczki uszyte z różnych materiałów i faktur, które wydają różne dźwięki i prezentują rozmaite wrażenia sensoryczne, pobudzające zmysł słuchu, dotyku oraz wzroku. Sensoryczne produkty dziecięce zapewniają właściwy rozwój intelektualny, ruchowy i emocjonalny. Do tego rozwijają umiejętności motoryczne, wspomagają rozwój mowy oraz aktywizują werbalną komunikację malucha. Zaciekawiają i zachęcają małego człowieka do odkrywania świata.

Tablice manipulacyjne – produkty do odkrywania nowych możliwości

Tablice wyposażone w nakrętki, zegary, trąbki, zatrzaski i wtyczki tworzą miejsce do zabawy, która pochłonie bezgranicznie maluszka. Takie elementy poprawiają koordynację ręka-oko, wspierają umiejętność logicznego myślenia oraz pozwalają na samodzielność, a także ćwiczenie koncentracji. Za każdym razem, gdy maluch zdecyduje się na zabawę, może odkryć coś nowego. Uczy się też rozwiązywać problemy oraz przekraczać własne ograniczenia. Zdaje sobie sprawę, że powtarzalność pewnych ruchów jest zaletą – działaniem, które prowadzi do sukcesu.

Piłki, masy plastyczne czy też książeczki w formacie 3D z dźwiękiem to również odpowiednie produkty, które sensorycznie będą stymulować zmysły malucha, a tym samym je rozwijać. Poza tym wzbudzają ciekawość, motywują do ruchu i kształtują pomysłowość – dzięki nimi maluszek stanie się mądrzejszy i zdobędzie więcej pożytecznych doświadczeń.