Badanie wzroku u dzieci – co warto wiedzieć o profilaktyce najmłodszych

wzrok

Badanie wzroku u dzieci to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowia najmłodszych. Według Raportu Instytutu Ochrony Zdrowia nawet 20% dzieci w wieku 0-14 lat ma problemy ze wzrokiem, a około 60% nastolatków po 16 roku życia. Wczesna diagnostyka może spowolnić postępowanie wady, a nawet nie dopuścić do rozwoju poważniejszych zaburzeń wzroku.

Badanie wzroku u dzieci – wczesna profilaktyka krok po kroku

Tak naprawdę troska o narząd wzroku u dzieci powinna rozpocząć się już w ciąży. Przyszła mama może uchronić dziecko przed chorobami oczu – dbając o swoje własne zdrowie.

Warto unikać kontaktu z osobami cierpiącymi na choroby zakaźne (szczególnie różyczkę, która może wywołać nieprawidłowy rozwój narządu wzroku u płodu), a także unikać spożywania surowego mięsa, bowiem może to prowadzić do zarażenia toksoplazmozą (które również prowadzi do zaburzeń wzroku u rozwijającego się dziecka).

W pierwszych dniach życia dziecka lekarze wykonują zabieg profilaktyczny, który ma na celu uchronienie dziecka przed zapaleniem ropnym – ropotokiem. Specjalista przemywa dziecku oczy kwasem bornym lub wodą destylowaną.

Terminy badań wzroku u dzieci są zależne m.in. od tego, w którym miesiącu ciąży urodziło się dziecko i jaką miało wagę urodzeniową (wcześniaki i dzieci z niską wagą urodzeniową powinny być badane w 4, 8 oraz 12 miesiącu życia) oraz czy przechodziło żółtaczkę fizjologiczną. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Wrocławskiego Centrum Okulistycznego: https://wco.com.pl/baza-wiedzy/badanie-dzieci-i-wczesniakow/.

Przebieg badania wzroku u dzieci

Jeśli nie ma przesłanek do wcześniejszej wizyty, standardowe badanie wzroku u dzieci należy wykonać pomiędzy 2 a 3 rokiem życia. Wizyta u okulisty obejmuje ocenę:

  • reakcji źrenic na światło,
  • ruchów gałek ocznych,
  • oceny zewnętrznego wyglądu oka,
  • symetrię gałek ocznych,
  • zabarwienie białkówki i tęczówki,

Następne badanie wzroku dzieci, tzw. badanie bilansowe wykonuje się w wieku przedszkolnym, a kolejne – u uczniów szkoły podstawowej. Wówczas lekarz może również wyeliminować lub potwierdzić nadwzroczność lub krótkowzroczność i przepisać odpowiednie oprawki korygujące.

Badanie wzroku u dzieci – postaw na Wrocławskie Centrum Okulistyczne

Szukasz lekarza, który wykona badanie wzroku dziecka? Ważna jest nie tylko profesjonalna, nowoczesna aparatura medyczna, ale również empatyczne podejście i sympatyczne usposobienie dziecięcego lekarza okulisty. Wymagania te spełnia kadra Wrocławskiego Centrum Okulistycznego. Już dziś sprawdź szczegółowe informacje na temat wizyty i umów termin.