6 powodów, dla których powinnaś zapisać się do szkoły rodzenia

Dlaczego warto się zapisać do szkoły rodzenia

Ciąża to najlepszy czas na przygotowanie się do roli rodziców. Położne przekonują, że Szkoła Rodzenia to miejsce, w którym można to zrobić najlepiej. Dowiedz się, dlaczego instynkt macierzyński to za mało.

Jeśli zastanawiasz się, czy udział w Szkole Rodzenia jest dobrym pomysłem, pomożemy Ci podjąć decyzję. ???? Odpowiedzi na pytanie „Dlaczego powinnam zapisać się do szkoły rodzenia” jest kilka:

1. Unikniesz „strachu przed nieznanym”

Ciąża, a przede wszystkim zbliżający się poród, wzbudzają w kobietach mieszankę radości i strachu. Z kolei stres niekorzystnie odbija się na zdrowiu Mamy i maluszka, dlatego dobrze jest zrobić wszystko, aby go zredukować. Szkoła rodzenia to miejsce, w którym przyszli rodzice zdobywają wiedzę oraz praktyczne umiejętności; dowiadują się jak wygląda każdy etap porodu, w jaki sposób organizm będzie przygotowywał się do wydania na świat dziecka oraz jak powinna w tym czasie zachować się kobieta oraz jej partner, aby wszystko przebiegło sprawnie.

– Najbardziej zestresowane są panie, które mają zostać Mamami po raz pierwszy – i jest to całkowicie naturalna reakcja. W szkole rodzenia opowiadamy spokojnie o tym, jak przebiega poród. Nie straszymy, ale też nie ukrywamy, że będzie to długotrwały proces związany z bolesnymi skurczami i wysiłkiem fizycznym. Odpowiadamy na wszystkie pytania. Co ciekawe, wiele z nich pada ze strony panów, którzy chcą dobrze wszystko zrozumieć i odpowiednio wspierać partnerkę – opowiada Beata Ostrowska, położna prowadząca Szkołę Rodzenia Salve w Łodzi.

2. Zyskasz przydatne i praktyczne informacje

W szkole rodzenia nie ma miejsca na rozmowy o pogodzie, czy kolorze paznokci. Program spotkań jest ułożony tak, aby przyszli rodzicie otrzymali jak najwięcej praktycznych informacji; są uczeni tego, jak w czasie porodu będzie zachowywało się ciało kobiety, poznają metody łagodzenia bólu oraz sposoby na zrelaksowanie i wyciszenie. Drugiego dnia spotkań uczą się w jaki sposób karmić i pielęgnować maluszka.

3. Poznasz sposoby na usprawnienie porodu

Uczestnicy spotkań zostają zapoznani z ideą aktywnego porodu; wykonują ćwiczenia gimnastyczne, które powtarzane regularnie przez pozostały okres ciąży przygotują ciało kobiety do porodu oraz pomagają w dolegliwościach ciążowych. Położne uczą przyszłe Mamy, jak powinny oddychać, aby skurcze przynosiły najlepsze efekty, a partnerzy dowiadują się, w jaki sposób mogą wspierać w tym czasie partnerkę.

4. Nauczysz się rozluźniać i wyciszać

– W czasie porodu emocje biorą górę i pojawia się stres, co jest całkiem naturalną reakcją na sytuację tego rodzaju. Niestety zdenerwowanie może prowadzić do zmniejszenia ilości oksytocyny we krwi – hormonu, który odpowiada m.in. za skurcze macicy. W Szkole Rodzenia uczymy przyszłe mamy technik relaksacyjnych, podkreślamy też, jak ważne jest opanowanie i spokój w czasie ciąży  – opowiada Joanna Kobyłecka, położna prowadząca Szkołę Rodzenia Salve w Łodzi.

5. Twój partner będzie bardziej świadomy tego, co przechodzisz

Mimo łatwego dostępu do informacji, znaczna część mężczyzn posiada braki jeśli chodzi o wiedzę na temat ciąży i porodu. Szkoła Rodzenia uzupełnia te niechlubne niedobory i uświadamia panom jak ważną rolę odgrywa wsparcie z ich strony. – Mężczyźni uczą się razem z partnerkami jak ułożyć dziecko do karmienia, jak je przewinąć i wykąpać. Podczas zajęć opowiadamy też o tym, że rolą ojca jest dbałość o komfort przyszłej Mamy oraz wsparcie w czasie porodu – dodaje Beata Ostrowska ze Szkoły Rodzenia Salve w Łodzi.

6. Będziecie dobrze przygotowani na przyjście maluszka na Świat

Nikt nie jest w stanie w 100% przygotować się do roli rodzica – jest to jednocześnie najważniejsze, najpiękniejsze i najtrudniejsze zadanie w życiu każdej osoby. Szkoła rodzenia daje możliwość nabycia najbardziej przydatnych umiejętności, które będą potrzebne w czasie porodu oraz w pierwszych dniach życia maluszka.

– Instynkt macierzyński pozwala kobietom odpowiednio reagować na sygnały, jakie dostają od maluszka, sprawia także, że są cierpliwe, ciepłe i delikatne. Czym innym są jednak umiejętności i wiedza, które warto nabyć przed porodem. Serdecznie zapraszamy kobiety ciężarne do Szkoły Rodzenia Salve – podsumowuje Joanna Kobyłecka.