Jak przeżyć rok szkolny? Poradnik Office dla rodziców i uczniów

Wrzesień 5, 2017 10:53 am

 

 

 

 

 

Rodzicu, szkoła nadciąga! Używając bon motu ze znanego serialu z żelaznym tronem w tle: “Brace yourself, the school is coming!”. Jeśli Twoje dziecko próbowało wymigać się od szkoły rozmaitymi wymówkami w stylu bolącego paluszka i główki, to chyba najwyższy czas, by zmienić jego nastawienie. Szkoła może być porywająca i wciągająca, niczym najlepszy serial. Rodzice i uczniowie będą mogli się o tym przekonać w ramach Akademii Office Junior, bezpłatnego cyklu internetowych szkoleń prowadzonych przez ekspertów Microsoft.

Pierwszy dzwonek

Za chwilę w szkołach rozdzwonią się pierwsze dzwonki. Uczniowie zaczną pisać pierwsze klasówki, a rodzice – chodzić na zebrania. Oprócz codziennych obowiązków zawodowych, krzyczących z kalendarza w smartfonie, ojcowie i matki będą bombardowani całymi seriami pytań ze strony dzieci. Większość z nich będzie ułożonych według schematu: „Mamo/Tato! Pomożecie mi zrobić ładną prezentację na biologię?” lub „Mamo/Tato! Pomożesz mi obliczyć to równanie?” „Mamo/Tato! A jak pisze się gżegżółka?”. Od pierwszego września częstotliwość występowania takich zdań będzie tylko narastać.

Z myślą o rodzicach, którzy będą musieli stawić czoła takim pytaniom i wykazać się wiedzą przed swoimi pociechami, powstała internetowa Akademia Office Junior. To seria ogólnodostępnych filmów video, w ramach której eksperci Office przeprowadzą rodziców za rękę po wszystkich najważniejszych funkcjach aplikacji takich jak Word, Excel, PowerPoint, OneDrive czy OneNote. Dzięki temu rodzice i ich dzieci z łatwością przygotują się na nadciągający rok szkolny.

 

Najtrudniejszy Najłatwiejszy pierwszy krok

Akademia Office Junior skierowana jest do rodziców najmłodszych uczniów – tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z edukacją. Aplikacje Office są dzisiaj wykorzystywane praktycznie w każdej szkole, a także podczas odrabiania prac domowych. Postępująca cyfryzacja społeczeństwa sprawia, że edukacja technologiczna zaczyna się dziś dużo wcześniej, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Z tego powodu Microsoft postanowił stworzyć wirtualną przestrzeń szkoleniową – Akademię Office Junior, w ramach której rodzice znajdą wskazówki dotyczące funkcjonalności wszystkich najważniejszych aplikacji, z jakich dzieci korzystają w szkole na lekcjach. Wiedza zdobyta przez rodziców w trakcie szkoleń z Akademii Office pomoże w rozwinięciu cyfrowych skrzydeł ich podopiecznych, wskutek czego żadna informatyczna zagwozdka nie będzie stanowiła dla nich najmniejszego problemu.

Wielu rodziców marzy o tym, aby ich dziecko zostało wziętym mówcą. Niewielu jednak wie, jak pomóc dziecku zrobić piękną prezentację w aplikacji Power Point i przygotować na podbój tłumów w przyszłości. Wielu rodziców trzyma kciuki za dziecko piszące dyktando ortograficzne i czeka na upragnioną szóstkę. Sęk w tym, że dziecku zdarza się popełniać literówki, a rodzic nie wie, jak je tego oduczyć. Tu pomoże praktyka pisarska w aplikacji Word. Wielu rodziców unika również jak ognia pomocy w rozwiązywaniu zadań z matematyki, żeby nie wyszło na jaw, że sami mają kłopoty z ułamkami i całkami. W tym wypadku z odsieczą przychodzi rodzicom nie tylko Excel, lecz również aplikacja OneNote, która została wyposażona w asystenta obliczeń matematycznych. OneNote rozpoznaje odręczne równania (np. wpisane na ekranie za pomocą pióra komputerowego) i podaje gotowy wynik, lecz także przedstawia krok po kroku całą drogę wiodącą do rozwiązania.

To tylko ułamek możliwości, które mogą poznać rodzice i ich dzieci odwiedzający Akademię Office Junior.

 

Szkoła 2.0

W ostatnich latach za murami szkoły zmieniło się wiele. To, co jeszcze do niedawna wydawało się pieśnią przyszłości, teraz szybko wchodzi w nawyk. Przykład? Zadanie domowe nie musi być dzisiaj odrabiane w zeszycie. Znacznie częściej – razem z pozostałymi notatkami z lekcji czy zdjęciami służącymi do zobrazowania tematu – tekst wypracowania z języka polskiego czy wykres matematyczny zapisywane są w cyfrowym zeszycie OneNote i na wirtualnym dysku OneDrive. Nie ma zatem najmniejszych szans, żeby praca domowa „gdzieś się zgubiła”. W szkolnej ławce dziecko nie może też skorzystać z usprawiedliwienie, że nie nauczyło się wiersza, bo zapomniało wziąć ze sobą książkę na weekendowy wyjazd do babci. Może przecież skorzystać z darmowego e-booka by odszukać wiersz w internecie. Może go mieć pod ręką w każdym miejscu i o dowolnej porze, dzięki synchronizacji plików między smartfonem a komputerem, którą zapewnia wirtualny dysk OneDrive. Nie musi przepisywać tekstu z magazynu, gazety czy książki – wystarczy, że zrobi im zdjęcie, a OneDrive sam wyeksportuje tekst. A jeśli mamy w domu małego artystę, który uwielbia tworzyć rysunki w Paintcie, teraz jego umiejętności mogą się wzbogacić. Paint 3D da dziecku możliwość tworzenia trójwymiarowych rysunków, które będą niemal na wyciągnięcie ręki. Szóstka z plastyki murowana. Szkoły zmierzają zatem w stronę szkół 2.0, w których plecaki są znacznie chudsze dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie niosą ze sobą nowe technologie, takie jak Office.

Warto również wspomnieć, że korzystanie z komputerów w domu w celach edukacyjnych pozytywnie wpływa na wyniki uczniów w szkołach. Według badań PISA, dotyczących korelacji wyników w szkole z korzystaniem przez uczniów z komputerów w domu dzieci spędzające przed komputerem dzień lub dwa w tygodniu otrzymują lepsze stopnie niż ich rówieśnicy, którzy rzadziej korzystają z komputerów jako pomocy w pracach domowych. Odpowiednie wykorzystanie nowoczesnych technologii ma zatem istotny wpływ na edukację najmłodszego pokolenia. Dzięki kursom takim jak Akademia Office Junior, rodzice mogą pomóc swoim dzieciom w zdobyciu czerwonego paska na świadectwie.

Powrót do szkoły nie musi zatem wiązać się z paraliżującym strachem przed tym, „jak to będzie”. Wystarczy tylko przyjrzeć bliżej nowym technologiom i zaprzyjaźnić się z nimi, by gładko wejść w nowy rok szkolny. Dzięki znajomości aplikacji Office te same zadania, które wcześniej przysparzały trudności– teraz okażą się banalne i… ciekawsze. Zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców, bo przecież szkoła ma rozbudzać ciekawość świata w człowieku, a człowiek… Cóż, człowiek uczy się całe swoje życie!

Autor tekstu: Centrum Prasowe Microsoft

Chcecie wiedzieć więcej? Odwiedźcie stronę Akademii Office Junior: akademiaoffice.pl
lub www.facebook.com/Microsoft.Polska/